Pripomíname si 30. výročie Nežnej revolúcie a aj pád železnej opony medzi niekdajším východným a západným blokom. Do skupiny socialistických krajín kedysi patrilo aj Albánsko. Komunizmus tam však nabral doslova obludné rozmery vďaka diktátorovi Enverovi Hodžovi a tamojšej štátnej bezpečnosti Sigurimi. Totalitný režim plný represií a teroru padol v roku 1991, ale mnohé miesta ho tam dodnes pripomínajú. Eva Vasilová sa o nich rozprávala s cestovateľom Michalom Hertlíkom:
Albánsko – miesta, ktoré pripomínajú režim Envera Hodžu 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Albánsko – do roku 1990 politicky aj ekonomicky najizolovanejšia krajina Európy. Po páde tamojšieho komunistického režimu sa postupne začala otvárať svetu a dnes patrí medzi obľúbené a dostupné dovolenkové destinácie aj pre nás. Ročne ho navštívi okolo 3 a pol milióna turistov a väčšina z nich smeruje na tamojšie pobrežie. Asi najznámejším prímorským mestečkom je Dráč - vybral sa tam aj cestovateľ Michal Hertlík a o svojich dojmoch porozprával Eve Vasilovej:
Albánsko – miesta, ktoré pripomínajú režim Envera Hodžu 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
O Albánsku nám dnes rozpráva cestovateľ Michal Hertlík a hoci sa táto balkánska krajina postupne rozvíja, dodnes tam cítiť pečať bývalého tvrdého komunizmu. Napríklad - v roku 1967 tamojšia vláda zakázala náboženstvo. Kostoly a mešity boli zatvorené a viaceré dokonca aj zbúrané. Prejavilo sa to aj v meste Škodra – čiže po slovensky Skadar, ale viac aj o ňom sa dozvedela Eva Vasilová:
Albánsko – miesta, ktoré pripomínajú režim Envera Hodžu 3 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Aj takéto postrehy a zážitky si z Albánska priniesol cestovateľ Michal Hertlík.