Výborne zvládnutú akciu ohlásila tento týždeň španielska polícia. Podarilo sa jej nájsť vzácne šperky z 8. a 4. storočia nášho letopočtu, ktoré zmizli pred niekoľkými rokmi z Ukrajiny. Pokračuje Rado Tomeš:
EUROSKOP - 29.10.2023
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Polícii v Madride sa podarilo získať späť ukradnutú zbierku jedenástich šperkov v hodnote 60 miliónov eur. Artefakty majú pre Ukrajinu mimoriadnu historickú hodnotu, pochádzajú z grécko-skýtskeho obdobia teda zo 4-tého až 8-meho storočia nášho letopočtu. Náhrdelníky, náramky a náušnice boli z Ukrajiny prepašované v roku 2016 pričom tri roky predtým ich ešte oficiálne vystavovali v Kyjeve. V rámci celoeurópskej akcie zadržali dve osoby z Ukrajiny, vrátane hlavného podozrivého - kňaza pravoslávnej cirkvi. Vyšetrovanie sa začalo po tom, ako jeden z artefaktov, zlatý pásik s baraními hlavami, kúpil madridský podnikateľ. Španielske Národné archeologické múzeum všetky ukradnuté šperky preskúma, overí ich pravosť a potom ich vráti späť na Ukrajinu.
Fínska vláda plánuje uvoľnenie niekoľkých obmedzení predaja alkoholu. V krajine prišli na to, že prísny zákaz predaja nepomáha v boji proti alkoholizmu ale naopak- podporuje skrytý alkoholizmus a alkoholovú turistiku. Nejde však o žiadne veľkolepé uvoľnenie prohibície. Po novom si budú môcť Fíni objednať alkohol domov u všetkých predajcov s príslušnou licenciou vrátane obchodov, kioskov a reštaurácií od 9:00 do 21:00, pričom horná hranica obsahu alkoholu sa zvýši na 8%. Predaj tvrdších nápojov zostane naďalej výlučne pod hlavičkou štátneho liehového monopolu. Zmena vstúpi do platnosti na jar budúceho roka.
Zaujímavý pohľad sa naskytol vodičom v rumunských horách. Na kľukatej ceste ležal medveď obsypaný papierovými servítkami. Maco si potreboval odpočinúť po zjedení množstva sendvičov, ktoré mu nahádzali turisti lebo si chceli spraviť veselú fotku. V Rumunsku žije najväčšia populácia medveďa hnedého v Európe, odhaduje sa, že je to až 8 tisíc kusov. Počet stretov medveďa s človekom v Rumunsku v posledných rokoch rastie najmä kvôli turistom, ktorí medvede lákajú na potravu. V horskom mestečku Baile Tusnad (Bail Tusnad) sa rozhodli, že sa stanú mestom s rozumným prístupom k medveďom. V spolupráci s ochranármi tam testujú elektrické ohrady okolo domov ako aj odpadkových košov. Používajú aj špeciálne kontajnery na odpad. Pred dvoma rokmi v v Bail Tusnad evidovali 50 sťažností na medvede. Minulý rok klesol počet sťažností na nulu a tento rok zatiaľ v mestečku nezaznamenali ani jeden incident.