Rytmické tac tac je charakteristické pre techno. Kto by to bol povedal, že sa techno dostane na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva! A predsa sa stalo. Rado Tomeš povie viac.
EUROSKOP
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Berlínska techno kultúra a horolezectvo v Sasku sa stali túto stredu súčasťou nemeckého nehmotného kultúrneho dedičstva. Na rozšírení celoštátneho zoznamu sa dohodli spolkové ministerstvo kultúry a príslušné rezorty jednotlivých spolkových krajín. Hlavné mesto Nemecka je už desaťročia známe svojou hudobnou techno scénou a mnohí turisti ho navštevujú najmä pre nočný život. Saské horolezectvo je od roku 1910 založené na princípe "voľného lezenia" bez použitia umelých pomôcok. Okrem horolezeckej techniky je tradícia lezenia v Sasku úzko spojené s ochranou prírody. Na zoznam nemeckého nehmotného kultúrneho dedičstva sa dostala aj tradícia spevu z mesta Finsterwalde v Brandenbursku, zimný sprievod Perchtenlauf z bavorského mestečka Kirchseeon, biela výšivka z regiónu Schwalm v Hesensku, ako aj víno z regiónu Moselle-Franconian, ktoré sa robí z jabĺk, hrušiek alebo dúl.
Adamello je najväčší ľadovec v talianskych Alpách a podľa vedcov zmizne okolo roku 2080. Talianski odborníci upozorňujú, že tento údaj platí pre prípad, ak by sa podarilo dodržať medzinárodné klimatické záväzky – teda nedopustiť celosvetové oteplenie nad dva stupne Celzia.
Ľadovec sa nachádza na území Lombardie a Tridentska a v roku 2007 mal rozlohu takmer 16 štvorcových kilometrov. Pred dvoma rokmi vedci namerali len niečo vyše 13 kilometrov štvorcových. Zároveň vypočítali, že každých 10 rokov sa plocha ľadovca zmenší o 11%. Vedci zároveň na najbližšie tri dekády predpovedajú výrazný pokles počtu dní so snehovou pokrývkou a teplotami pod nulou.
Sedem profesionálnych hasičov z francúzskeho Saint-Étienne, ktorých suspendovali kvôli noseniu fúzov, sa musí oholiť, pokiaľ sa chcú vrátiť do práce. Potvrdil to tento štvrtok správny súd v Lyone, keď zamietol ich sťažnosť proti rozhodnutiu regionálneho veliteľstva hasičského a záchranného zboru. Nadriadení koncom januára zakázali fúzatým hasičom chodiť do práce. Velitelia sa odvolali na miestny služobný predpis, ktorý záchranárom v regióne fúzy nepovoľuje. Dôvodom zákazu je, že fúzy neumožňujú riadne používanie vzduchotesných ochranných masiek. Suspendovaní hasiči sa však obrátili na súd a odvolávali sa na nariadenie francúzskej vlády z roku 2015. To iba stanovuje, že brady a fúzy musia byť udržiavané v čistote a strihané tak, aby nebránili noseniu masiek. Súd sa však priklonil na stranu veliteľstva. Ak chcú teda hasiči chodiť do práce, musia sa oholiť.