Viac dámskych toaliet v Amsterdame

Viac dámskych toaliet v Amsterdame

Keď ide o politiku, žarty idú bokom. Alebo ani nie? Rakúska Strana piva môže v najbližších parlamentných voľbách získať o niečo vyššiu podporu ako sa na recesistickú stranu patrí. Viac nám povedal Rado Tomeš:

EUROSKOP 04.05.2024 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Rakúska Strana piva (die Bierpartei) bude kandidovať v jesenných parlamentných voľbách aj napriek tomu, že sa jej ešte nepodarilo získať dostatočnú finančnú podporu. Oznámil to tento týždeň jej líder, lekár a punkrockový hudobník, Dominik Wlazny. Cieľom strany bolo do konca minulého roka vyzbierať na kampaň milión dvesto tisíc eur. To sa síce nepodarilo, ale ako Wlazny uviedol, ich pohár je poloplný a dúfa, že ešte nejaké prostriedky získajú. Minulý rok spôsobil líder Strany piva poriadny rozruch v prezidentských voľbách, keď získal viac ako 8% hlasov a skončil na treťom mieste. Aktuálne predvolebné prieskumy strane predpovedajú zisk od 5 do 8 % - na to, aby sa dostala do parlamentu potrebuje 4%. Strana sa v minulosti zasadzovala za zlepšenie systému verejného zdravotníctva, ale aj za osadenie verejných pivných fontán vo Viedni.

Turistická sezóna sa síce ešte nezačala, ale ceny zmrzliny v Chorvátsku už vyleteli nahor.  Zatiaľ čo vlani sa kopček v Chorvátsku predával v priemere za tri eurá, tento rok v turisticky atraktívnych lokalitách, ako je napríklad centrum Splitu alebo Dubrovníka, stojí 4 eurá. Chorváti majú o cene mrazených sladkostí inú predstavu ako zmrzlinári.  Podľa prieskumu portálu Dnevnik.hr 91 % z nich považuje za prijateľnú cenu jedného kopčeka zmrzliny jedno euro, päť % je ochotných zaplatiť najviac dve eurá a zvyšné štyri % -tá Chorvátov by za kopček zmrzliny dali tri eurá a viac. Očakávania Chorvátov však výrazne zaostávajú za realitou a pravdepodobne sa cena za kopček zmrzliny tento rok ešte zvýši. Minimálne v turisticky atraktívnych miestach.  

Ženy v Amsterdame vyhrali svoj boj za verejné toalety. Všetko sa začalo pred deviatimi rokmi, keď mladá dáma išla v noci domov a nemala si kam odbehnúť „na malú“. Bary a reštaurácie už boli zatvorené, na pánske toalety ísť nechcela, tak celú záležitosť vybavila v kríkoch v miestnom parku. Pristihla ju však polícia a po dvoch rokoch dostala predvolanie na súd a následne pokutu. Sudca je odporučil nech nabudúce použije pánske toalety. Mladá žena to zavesila na sociálnu sieť a vyvolala tým búrlivú reakciu. V celom Amsterdame bolo vtedy 35 verejných pisoárov a len 3 verejné toalety pre ženy. Do celej záležitosti sa vložila aj jedna z mestských poslankýň a vzniklo protestné hnutie na podporu verejných dámskych toaliet. Tento týždeň amsterdamská radnica oznámila, že na vybudovanie verejných dámskych toaliet vyčlenila 4 milióny eur.

Autor: Barbara Štubňová; Foto: Canva

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame