Medikom v Škótsku chýbajú telá

Medikom v Škótsku chýbajú telá

Najčistejšie pobrežné vody majú v Európe Chorváti. Celkovo je na tom Európske pobrežie veľmi dobre. Viac nám povie Rado Tomeš:

EUROSKOP 11.08.2024 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Chorvátsko je krajinou s najčistejšími pobrežnými vodami v Európe.  Ďalej nasledujú Cyprus, Grécko a Slovinsko. Podľa najnovšieho ročného hodnotenia vody na kúpanie, ktoré bolo tento týždeň zverejnené, až 85%  lokalít na kúpanie v Európe minulý rok spĺňala najprísnejšie normy Európskej únie.  Až 96 % všetkých oficiálne identifikovaných vôd určených na kúpanie v EÚ spĺňalo minimálne normy kvality, a iba 1,5 % bolo hodnotených ako „nevyhovujúce“. Hodnotenie, ktoré zostavila Európska environmentálna agentúra v spolupráci s Európskou komisiou, poukazuje na to, kde môžeme nájsť bezpečné miesta na kúpanie aj toto leto. Pri hodnotení pobrežných vôd sa nepozerá na celkovú kvalitu vody ale sa monitorujú baktérie, ktoré môžu pri kúpaní spôsobiť vážne ochorenia.

Najväčší vzdušný prístav v Nemecku, letisko vo Frankfurte nad Mohanom, bol v noci z pondelka na utorok paralyzovaný, pretože veľká časť areálu zostala bez elektriny. Všetky problémy zapríčinil plch, ktorý sa dostal do elektrickej rozvodne a spôsobil skrat. Hoci dymiacu rozvodňu hasiči okamžite uhasili, dodávky prúdu sa podarilo obnoviť až po tretej hodine ráno. Že išlo o hlodavca, zistili priamo na mieste. Zvedavosť a chuť do niečoho zahryznúť sa mu stala osudnou. Dôsledky pre leteckú dopravu až také zásadné neboli, pretože pre frankfurtské letisko platí v čase od 23-tej  do 5-tej hodiny zákaz nočných letov. Podobný incident sa na letisku stal pred dvoma rokmi keď myši prehrýzli kábel a následný skrat na celý deň vyradil z prevádzky semafory. Aj preto je po letisku rozmiestnených približne 5 tisíc pascí na hlodavce.

Lekárske fakulty v Škótsku riešia pomerne kuriózny problém.  Za posledných osem rokov sa počet študentov medicíny v krajine zvýšil takmer dvojnásobne a medici teraz nemajú dostatok tiel, na ktorých by si mohli preberané učivo osvojiť. Problém je v tom, že zďaleka nie každé telo je pre štúdium vhodné, a najmä každý darca musí pred svojou smrťou  vyslovene súhlasiť s tým, že jeho telo bude použité na vedecké a študijné účely. Okrem toho všetko komplikuje fakt, že telá musia byť kompletné. Podľa vrchného škótskeho inšpektora pre anatómiu, niektoré lekárske fakulty začali z tohto dôvodu rušiť vybrané študijné programy.  
 

Autorka: B. Štubňová; Číta: R. Tomeš; Foto: PIXABAY/christelleg

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame