Mladí Briti nedvíhajú telefóny

Mladí Briti nedvíhajú telefóny

Mladí Briti nedvíhajú telefóny. A keď ho už dvihnú, tak s veľkým sebazaprením. Prečo? Aj to nám povie Rado Tomeš:

EUROSKOP - 31.08.2024 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Britský prieskum ukázal, že štvrtina ľudí vo veku 18 až 34 rokov nikdy nedvíha telefón. Zvonenia telefónu ignorujú, odpovedajú prostredníctvom textových správ alebo si vyhľadávajú neznáme telefónne čísla na internete. Na prieskume spoločnosti Upswitch sa zúčastnilo 2000 ľudí. Aj keď zvyšné tri štvrtiny telefón dvihnú, až 70% v tejto vekovej kategórii predsa len dáva prednosť písaniu textových správ, zatiaľ čo pre staršie generácie je telefonovanie úplne bežná vec. Takmer nikto z ľudí mladších ako 35 rokov nemá na mobile zapnuté zvonenie. Odpoveďou môže byť ďalší čiastkový výsledok prieskumu – viac ako polovica respondentov v tejto kategórii uviedla, že nečakaný telefonát prináša podľa nich zlú správu.  

Česi žijúci v cudzine budú môcť voliť národných a európskych poslancov alebo hlavu štátu korešpondenčne. Zmenu od budúceho roka prinesie novela, ktorú tento týždeň podpísal prezident Petr Pavel. Zástancovia hlasovania poštou poukazovali na to, že táto metóda je bežná vo väčšine európskych krajín a že je potrebné sprístupniť volebné právo aj Čechom v rozľahlých oblastiach, pre ktorých je časovo aj finančne náročné cestovať kvôli voľbám stovky kilometrov na zastupiteľský úrad. Novinku budú môcť Česi využiť už na budúci rok vo voľbách do snemovne. Otázkou je, či opozícia túto novelu nenapadne na Ústavnom súde. Podľa vlády však aj v takom prípade novela obstojí.

Viacero mimovládnych organizácií a koalícií tento týždeň zažalovalo Európsku komisiu pre jej environmentálne politiky. Tvrdia, že Komisia nemá dostatočné vedecké dôkazy na podporu svojich rozhodnutí a cieľov pre rok 2030, ktoré sa im zdajú prinízke. Cieľom Európskej únie je zníženie emisií skleníkových plynov o 55 % do roku 2030 v porovnaní s úrovňami z roku 1990. Mimovládne organizácie však tvrdia, že toto zníženie by malo byť až 65 %.  Podľa nich ciele EÚ do roku 2030 neboli odvodené z najlepších dostupných vedeckých poznatkov o klíme, čo Komisia pri svojej obhajobe ani nespochybnila. Podľa žaloby sú ciele nedostatočné na obmedzenie emisií skleníkových plynov v oblastiach budov, poľnohospodárstva, odpadového hospodárstva, ľahkého priemyslu a dopravy.


Autorka: B. Štubňová; Číta: R. Tomeš; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame