Vo Fínsku uhynuli tisíce sladkovodných perlorodiek.
Spoločnosť, ktorá to spôsobila okamžite zastavila ťažbu dreva, prípad bude mať
súdnu dohru. Detaily má Rado Tomeš:
EUROSKOP 01.09.2024
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Sladkovodné perlorodky sú vo Fínsku chránené zákonom, vyskytujú sa tam len približne v 100 potokoch a riekach. Aj Keď sa môžu dožiť až dvesto rokov, ich prežitie závisí od čistej pohyblivej vody. Časť ich biotopu na východe Fínska však zničila spoločnosť, ktorá ťaží drevo, keď v polovici augusta prešli cez plytký a chránený potok Hukkajoki. Výsledkom bolo tisíce mŕtvych lastúrnikov. V krajine to vyvolalo obrovské pobúrenie a spoločnosť tento pondelok oznámila, že zastavila ťažbu dreva vo všetkých oblastiach vo Fínsku, kde platia obmedzenia podľa zákona o vode, zákona o lesoch alebo zákona o ochrane prírody. Polícia vyšetruje incident ako závažný priestupok proti ochrane prírody.
Takže predsa. Španielska Sevilla dodržala svoj zámer a po skúšobných pokusoch začala naplno odpájať vodu v nelegálne prenajímaných bytoch. Mesto vydalo 10-tisíc licencií pre krátkodobé nájmy, podľa odhadu úradov je v Seville ale ďalších 5 000 bytov prenajímaných nelegálne. Odpojením vody, ktoré napríklad vedenie Barcelony alebo Madridu považuje za príliš radikálne, chce radnica odradiť ľudí v nelegálnych prenájmoch. Aj keď sa už majitelia troch bytov obrátili na súdy, krok mesta vyhodnotilo ako legálny nie len právne oddelenie radnice ale aj dvaja nezávislí advokáti. Pravidlá v Seville nariaďujú, že krátkodobé nájmy musia byť v prízemí alebo na prvom poschodí, aby turisti čo najmenej rušili ostatných nájomníkov. Povinná je tiež registrácia.
Na Islande nezoženiete uhorky. Doslova uhorkový ošiaľ spôsobil na ostrove kanadský influencer Logan Moffitt, ktorý získal prezývku „uhorkový kráľ“. Jeho internetové príspevky majú viac ako 5,5 milióna odberateľov, ktorých 23-ročný Moffitt od júla prakticky denne zásobuje receptami na uhorkové jedlá. A jeden z nich zaujal práve Islanďanov – šalát, do ktorého okrem uhoriek patrí sezamový olej, ryžový ocot, smotanový syr, avokádo a údený losos. Jeden z islandských obchodných reťazcov síce spochybňuje, že by práve tento recept spôsobil aktuálny hlad ostrovanov po uhorkách, avšak farmárska asociácia SFG pripúšťa, že na dračku idú aj ďalšie prísady z vychyteného receptu na uhorkovo – lososový šalát.