Monarchia – to znie pre naše uši stále trochu exoticky a od cisárovien a kráľov sme si po rozpade Rakúsko – Uhorska odvykli. V Nórsku klesá popularita kráľovskej rodiny, na aktuálne skóre obľúbenosti sa pozrieme s Radom Tomešom:
EUROSKOP
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Podpora nórskej monarchie nebola medzi Nórmi nikdy nižšia a nový prieskum Norstatu pre Nórsku národnú vysielaciu službu, ukazuje, že tento rok v lete sa skutočne prepadla. Pred siedmymi rokmi dosiahla podpora 81 percent, vlani na jar klesla na 73 percent a aktuálne spadla na 62 percent. Momentálne by 27 percent Nórov uprednostnila inú formu vlády ako je monarchia. Aj keď republika v Nórsku zatiaľ nehrozí pokles popularity kráľovskej rodiny je alarmujúci. Deje sa tak predovšetkým pre výstrelky jednotlivých členov kráľovskej rodiny. Nedávno sa postarala o rozruch princezná Martha Louise, keď si vzala šamana Durka Verreta. Pár sa vzoprel všetkým tradíciám a predal jednej zo streamovacích služieb exkluzívne práva na záznam obradu. Paradoxne, napriek tomu, že popularita monarchie klesá, ostatní členovia kráľovskej rodiny sa tešia veľkej popularite.
Česká filmová a televízna akadémia vybrala do boja o Oscara v kategórii najlepší zahraničný film Vlny od scenáristu a režiséra Jiřího Mádla. Film, ktorého sme koproducentom, zachytáva obdobie augusta 1968 a vysielanie Československého rozhlasu. Svetovú premiéru mal na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary, kde režisér Mádl získal cenu Modrá kocka za mimoriadny umelecký výkon. Za štyri týždne premietania ho videlo v Českej republike viac ako 350 tisíc divákov. Akademici vyberali z trinástich českých hraných a dokumentárnych filmov. Za filmom Vlny sa v hlasovaní umiestnili snímky Amerikánka a Mord. Slávnostné vyhlásenie 97. ročníka filmových cien Oscar bude 2-ho marca.
Rekonštrukcia parížskeho Notre-Dame vstupuje do poslednej fázy, do severnej veže reštaurátori vracajú osem zvonov. Zvony, ktoré nesú mená osobností parížskej histórie vážia od 4,2 tony po 780 kilogramov. Po štvrtkovom požehnaní kňazom ich v týchto dňoch čaká vyzdvihnutie do zvonice týčiacej sa niekoľko desiatok metrov nad zemou. Väčšinu zvonov požiar poškodil iba ľahko, hlavná časť práce spočívala v ich očistení od nánosu olova. Osem vyčistených zvonov doplní ich celkový počet v parížskom chráme na dvadsať. Zrejme najznámejšie z nich sú dva zvony v južnej veži zo 14-ho . storočia, z ktorých najväčší Emmanuel váži 13 ton. Slávny chrám, ktorý pred piatimi rokmi zničil požiar, plánujú znovu otvoriť začiatkom decembra. Príčina požiaru ešte nebola úplne objasnená. Katastrofu mohla spôsobiť chyba v elektroinštalácii či nedopalok cigarety.