Ak vás obmedzenie rýchlosti v meste rozčuľuje a oberá o váš drahocenný čas, určite nešoférujte vo Walese. Asi by ste to tam neprežili. Všetko vysvetlí Rado Tomeš:
Česi objavili tajomnú obálku s posledným odkazom prezidenta T. G. Masaryka
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Už viac ako rok musia vodiči na cestách vo Walese dodržiavať v obciach maximálnu najvyššiu rýchlosť 20 míľ za hodinu, čiže 32 km/h. Pôvodný limit bol 30 míľ, teda zhruba 48 km/h. Prechod na nižšiu rýchlosť regionálny parlament použil v septembri minulého roka s cieľom zabezpečiť bezpečnejšiu prevádzku na uliciach a cestách. Ľudia proti kontroverznému zákonu dlhodobo protestovali, vznikla aj petícia, s viac ako 460 000 podpismi. Žiadanú zmenu sa verejnosti rozhodli priniesť tamojší konzervatívci. Ich návrh zákon zrušiť bol však tento týždeň prehlasovaný. Welšský parlament odkázal obyvateľom, že obmedzená rýchlosť je správnym rozhodnutím najmä pre miesta v bezprostrednej blízkosti škôl, nemocníc, škôlok, komunitných centier alebo ihrísk. Poslanci však sľúbili, že budú pracovať na upresnení týchto pravidiel a premýšľať nad výnimkami.
Fínska zoologická záhrada v meste Ähtäri sa rozhodla vrátiť do Číny dve pandy veľké, ktoré si požičala pred ôsmimi rokmi. Ako dôvod ZOO uviedla rastúcu infláciu a vyššie náklady na starostlivosť. Pandy Lumi a Pyry mali vo Fínsku zostať 15 rokov, ale namiesto toho pôjdu čoskoro do mesačnej karantény a pošlú ich , kým ich odošlú späť do Číny. Chovať pandy naozaj nie je lacný špás. ZOO investovala do stavby ich príbytku viac ako osem miliónov eur a ročne ich stojí starostlivosť o vzácne zvieratá jeden a pol milióna eur, vrátane poplatku Číne. Zoologická záhrada dúfala, že pandy prilákajú do stredného Fínska návštevníkov. Namiesto toho sa jej v dôsledku pandémie, ktorá obmedzila cestovanie, nahromadili dlhy a fínska vláda minulý rok odmietla pandy spolufinancovať. Rokovania o návrate zvierat trvali celkovo tri roky, až teraz Číňania s ich návratom súhlasili.
Zapečatenú obálku, ktorá zrejme obsahuje posledné slová Tomáša Garrigua Masaryka, otvoria 19. septembra 2025. Obálku v súčasnosti uchováva český Národný archív, ktorý ju získal od osobného tajomníka niekdajšieho československého ministra zahraničných vecí Antonína Suma. Národný archív venuje obálke mimoriadnu starostlivosť a je uzamknutá v trezore. Na verejnosti sa objavila pred šiestimi rokmi na Pražskom hrade v rámci výstavy Labyrintom dejín českých zemí a vzbudila mimoriadny ohlas. V obálke je list, ktorý vznikol niekoľko dní po tom, čo Masaryk prekonal mozgovú mŕtvicu. Historici nepredpokladajú, že ide o nejaký súvislý závet alebo odkaz ľuďom v Československu – to mu vážny stav tesne po mŕtvici nedovoľoval. Masaryk sa však mohol aspoň útržkovito pokúsiť povedať synovi Janovi niečo, čo považoval v tej chvíli za dôležité. Všetko sa dozvieme 19. septembra na budúci rok, český Národný archív už teraz dôkladne plánuje podujatie, na ktorom bude obálka otvorená.
Česi objavili tajomnú obálku s posledným odkazom prezidenta T. G. Masaryka
29. 09. 2024 07:19 | Euroskop
Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA