Fréderic Chopin bol síce geniány ale nie veľmi plodný hudobný skladateľ autor, takže informácia o jeho „stratenom“ valčíku potešila celý hudobný svet. Podrobnosti ponúka Rado Tomeš.
EUROSKOP - 02.11.2024 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Doposiaľ neznámy valčík, ktorý Chopin napísal takmer pred 200 rokmi, našiel kurátor v trezore Morgan Library and Museum v New Yorku ešte na jar. Keďže domnienka nestačí, múzeum sa spojilo s akademikmi Pensylvánskej univerzity, ktorí podrobili kartu s partitúrou dôkladnej analýze. Po testovaní atramentu a papiera dospeli k názoru, že nález je pravý. Ešte však bolo potrebné overiť, či ide skutočne o dielo slávneho, poľského skladateľa. Po ďalšej analýze dospeli vedci k názoru, že písmo zodpovedá Chopinovmu, vrátane štylizovaného symbolu basového kľúča a čmáranice na karte, ktorá bola preňho typická. Novoobjavené diela Frederica Chopina, ktorý zomrel ako 39-ročný, sú veľmi zriedkavé. Aj keď je jednou z najobľúbenejších hudobných postáv, napísal len okolo 250 skladieb, takmer výlučne pre sólový klavír.
Tento rok si pripomíname 40. výročie od vzniku svetoznámej videohry Tetris. V pondelok si mohli túto hru zahrať v Londýne návštevníci takmer na celej budove zábavného a výstavného centra Outernet. Interiéry londýnskeho centra Outernet sú prakticky celé tvorené LED panelmi. Sú to stovky na seba napojených televízorov bez rámov, takže to vyzerá ako súvislý obraz na ktorom sa premietajú rôzne scenérie a umelecké šou. V pondelok však obrazovky ovládla videohra Tetris. Stačilo, aby sa ľudia k hre pripojili prostredníctvom QR kódu na obrazovke, a mohli si užiť svet rôzne tvarovaných kociek na obrovských LED paneloch. Podľa organizátorov išlo o jednu z najmasovejších organizovaných tetris súťaží na svete. Víťaza však neurčili, išlo najmä o zábavu.
Nemecký amatérsky archeológ objavil pomocou detektora kovov pozoruhodný poklad. Našiel antickú keramickú nádobu a v nej takmer 3-tisíc strieborných rímskych mincí a viac ako 200 úlomkov striebra s geometrickými vzormi. Veľkosť pokladu si zasluhuje pozornosť ale pre archeológov je ešte zaujímavejšie miesto nálezu. Poklad bol objavený vo Westerwalde , približne v polovici cesty medzi Kolínom nad Rýnom a Frankfurtom nad Mohanom. Miesto leží asi 18 kilometrov za niekdajším Hornogermánskym limes čo bola vojensky chránená hranica, ktorá oddeľovala Rímsku ríšu od územia germánskych kmeňov. Akým spôsobom sa poklad dostal za hranice Rímskej ríše stále nie je jasné. Podľa archeológov mohlo ísť o úplatok pre germánske kmene aby zaútočili alebo naopak nezaútočili na Rímsku ríšu.