Niektoré mačky sú v Spojenom kráľovstve mimoriadne obľúbené. Je to aj prípad kocúra, kvôli ktorému podpísalo petíciu viac ako 62-tisíc ľudí. Jeho príbeh nám povie Rado Tomeš.
EUROSKOP - 03.11.2024 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pracovníci londýnskej záchrannej služby pred 16 rokmi zachránili malého, asi ročného kocúra. Nechali si ho a dali mu meno Defib. Lenže, nedávno sa zmenilo vedenie stanice a to vydalo príkaz starého kocúra vysťahovať. Ako dôvod uviedli potenciálne zdravotné, infekčné a hygienické riziká. Zamestnanci stanice sa s tým však nezmierili a založili online petíciu, v ktorej požadovali, aby Defib naďalej mohol zostať vo svojom prakticky celoživotnom domove. Ohlas verejnosti bol obrovský, petíciu podpísalo za niekoľko dní viac ako 62-tisíc ľudí. Do prípadu sa vložila aj jedna miestna poslankyňa, ktorá dokonca apelovala na britského ministra zdravotníctva Wesa Streetinga, aby rázne zasiahol. To nakoniec ani nebolo potrebné, pretože vedenie londýnskej záchrannej služby na základe odozvy verejnosti od pôvodného zámeru ustúpilo.
Archeológovia pri prieskume zasypaných starovekých Pompejí odkryli malý dom, ktorého steny zdobia erotické fresky. Dom je v porovnaní s inými stavbami
v Pompejach pomerne malý a nemá átrium ani studňu na dažďovú vodu. Napriek tomu je veľmi bohato zdobený freskami vysokej umeleckej kvality, porovnateľnými s výzdobou v bohatších domoch. Dom bez átria ale s kvalitnou výzdobou svedčí o tom aké zmeny v rímskej spoločnosti prebiehali. Erotické motívy nie sú medzi dekoráciami v Pompejach nijako ojedinelé, vtedajší obyvatelia ich nepovažovali za škandalózne ani urážlivé. Vlani múzeum v Pompejach dokonca usporiadalo výstavu venovanú výhradne umeniu spojenému so zmyselnosťou.
Ako sa hovorí „aj šuster niekedy chodí bosý“ - podobne aj hasiči v nemeckom Stadtallendorfe sú bez hasičskej stanice. Zničil ju požiar, ktorý spôsobil škody za 24 miliónov eur. Hasičská stanica v Stadtallendorfe, kým ešte nevyhorela, bola
v prevádzke od januára a podľa časopisu Stern ju úrady vychvaľovali ako "moderné a inovatívne zariadenia vybavené najmodernejšou technikou". Čo však stanici chýbalo, bol požiarny hlásič. Podľa aktuálnych platných predpisov totiž nie je potrebné alarmy inštalovať do stavieb, ako sú hasičské stanice. Pri požiari hasičskej stanice v Stadtallendorfe sa našťastie nikomu nič nestalo. Horieť začalo v zásahovom vozidle hasičov, ktoré obsahovalo lítium-iónové batérie a externú elektrickú prípojku a nie je vylúčené, že sa vznietila práve prehriata nabíjačka.