Švédi sa cítia dobre, akurát zle spia

Švédi sa cítia dobre, akurát zle spia

Asi nemáte chuť na kúsok takmer 80-ročnej torty. Napriek veku o je o ten kúsok slušný záujem. Viac nám povie Rado Tomeš:

Švédi sa cítia dobre, akurát zle spia Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Kus torty, ktorý odkrojili zo svadobnej torty britskej kráľovnej Alžbety II. a princa Philipa v roku 1947, minulý týždeň vydražili za 2 200 libier, teda za viac ako dva a pol tisíc eur. Bol k nemu priložený aj list, v ktorom novomanželia ďakovali za svadobný dar. Svadobná torta mala štyri poschodia a merala viac ako dva a pol metra, bola bohato zdobená a poriadne ťažká – vážila 227 kilogramov. Jedno poschodie odložili na krstiny princa Charlesa, zvyšok rozkrájali na malé kúsky a rozdali hosťom, či charitatívnym organizáciám. Pani Marion Polsonová pracovala ako gazdiná v sídle kráľovskej rodiny v Škótsku a kúsok torty sa jej podarilo uchovať až dodnes. Jej dediči teraz tento pravdepodobne najstarší kúsok kráľovskej svadobnej torty ponúkli do aukcie. Ešte jeden kúsok sa objavil na dražbe pred jedenástimi rokmi a keďže majiteľ zostáva v hlbokej anonymite, nie je isté, či „sladká dobrota“ ešte existuje.

V Taliansku vzbudila veľkú nevôlu novela zákona, ktorá považuje náhradné materstvo za trestný čin. Sankcia hrozí tomu, kto si dá u náhradnej matky vynosiť dieťa. A platí to aj pre Talianov, ktorí by náhradné materstvo chceli podstúpiť v zahraničí, kde to legislatíva umožňuje. Nová úprava zákona, ktorá  platí od pondelka,  zavádza tresty väzenia od troch mesiacov do dvoch rokov a pokuty od 600 000 do jedného milióna eur. Zákaz náhradného materstva pobúril mnohých Talianov svojou prísnosťou. V Európe sa prístup k náhradnému materstvu líši. Niektoré krajiny, ako Dánsko, Belgicko, Holandsko, Grécko či Spojené kráľovstvo, ho povoľujú, často na nekomerčnom alebo altruistickom základe. Naopak, krajiny ako Francúzsko, Španielsko, Nemecko a Nórsko túto prax úplne zakázali a neumožňuje ju ani Slovensko.

Švédi sa cítia dobre, akurát zle spia. Švédska agentúra pre verejné zdravie predstavila výsledky svojho národného prieskumu zdravia a pohody obyvateľstva, ktorý robí každé dva roky. Väčšina dospelých Švédov hodnotí svoj celkový zdravotný stav ako dobrý alebo veľmi dobrý, viac ako  84 %, uvádza, že sa cítia dobre alebo veľmi dobre. Paradoxne však takmer polovica dospelých Švédov uvádza, že zle spí, a takmer rovnaký počet má problémy s úzkosťou. Podľa Agentúry pre verejné zdravie je to dlhodobý vývoj a najväčší problém so spánkom a úzkosťami majú ženy vo veku od 16 do 30 rokov. Ďalším znepokojivým výsledkom je fakt, že každý piaty človek vo Švédsku je obézny.

Autorka: Barbara Štubňová; FOTO: freepik

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame