V estónskom hlavnom meste vysadia na budúci rok strom za každé narodené dieťa. O inšpiratívnej aktivite nám povie viac Rado Tomeš:
Digitálny je už aj Kristus v spovednici
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Radnica v Talline schválila takmer dva a pol milióna eur na vysadenie stromu za každé dieťa narodené v meste. Má sa tak diať od budúceho roka. O tom, kde presne stromy vysadia sa ešte rokuje. V Talline odhadujú, že v budúcom roku sa tam narodí 3 500 detí. Náklady na výsadbu a úpravu terénu na jeden strom odhadujú vo výške takmer 690 eur. Podľa radnice je to zatiaľ hrubý odhad. Do nákladov výsadby vstupuje okrem terénnych úprav aj preprava rastlín a ich údržba. Druhové zloženie stromov bude závisieť od toho, kde chce mesto posilniť biodiverzitu, kde potrebuje zmierniť teplotu klímy alebo či majú dreviny slúžiť na vzdelávanie.
V utorok zomrel v Spojenom kráľovstve vo veku 112 rokov najstarší žijúci muž na svete - John Alfred Tinniswood. Narodil sa len niekoľko mesiacov po potopení Titanicu, prežil dve svetové vojny a počas druhej slúžil v britskej armáde. V roku 1942 sa oženil a po druhej svetovej vojne pracoval pre poštu, neskôr bol účtovník a do penzie odišiel v roku 1972. V jednom z rozhovorov pre BBC povedal, že vôbec nevie, v čom spočíva jeho dlhovekosť, pretože sa vôbec neodlišuje od iných ľudí. Za najstaršieho žijúceho muža na svete teraz médiá označujú Brazílčana Joaa Neta, ktorý má takisto 112 rokov ale je o 40 dní mladší ako Tinniswood. Najstarším žijúcim človekom na svete je 116-ročná Japonka Tomiko Itokaová.
Švajčiarska reformovaná cirkev v Lucerne testuje model Ježiša Krista, ktorý poháňa umelá inteligencia. V kostole sv. Petra skúša nový spôsob spojenia v rámci umeleckého projektu Boh v stroji. Umelá inteligencia má simulovať osobnosť Ježiša Krista. Návštevníci po vstupe do spovednice uvidia na obrazovke digitálneho Ježiša, ktorý ich osloví vetou „Pokoj s tebou, brat“ bez ohľadu na pohlavie. Potom by ich mal vyzvať, aby diskutovali „o čomkoľvek, čo dnes trápi ich srdce“. Digitálny Kristus dokáže nielen počúvať, ale tiež je schopný odpovedať na dané otázky a nakoniec návštevníkom aj poradiť. Model umelej inteligencie Ježiša vytvoril tím cirkvi v spolupráci s výskumným laboratóriom Immersive Realities na Univerzite aplikovaných vied a umení v Lucerne. Autori digitálneho Ježiša vychádzali z Nového zákona.