10 ton zlata zakopaných vo švajčiarskych záhradách

10 ton zlata zakopaných vo švajčiarskych záhradách

Vo švajčiarskych záhradách rastú nie len rastliny ale aj kopa zlata. Prieskum jednej z miestnych univerzít má zaujímavé výsledky, o ktorých nám povie Rado Tomeš:

EUROSKOP Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Štúdia Univerzity v Saint Gallen potvrdila, že švajčiarska populácia dáva prednosť zlatu. Prieskum, na ktorom sa zúčastnilo 3 000 osôb, ukázal, že 65 % opýtaných považuje investovanie do drahých kovov za múdre rozhodnutie. Vo Švajčiarsku je kúpa zlata v podobe tehličiek alebo mincí dokonca jednou z najobľúbenejších foriem investovania, ktorá prekonáva tradičné finančné produkty, akými sú akcie či  dlhopisy. Z odpovedí na prieskum vyplýva, že 22 % respondentov vlastní v priemere 100 gramov zlata, čo zodpovedá približne 7 tisíc 500 švajčiarskym frankom. Všetci Švajčiari spolu vlastnia 200 ton zlata v hodnote takmer 15 miliárd švajčiarskych frankov.  5% Švajčiarov sa zároveň v prieskume priznalo, že svoje zlato zakopali v záhrade. Keď  to výskumníci spriemerovali tak im vyšlo, že vo švajčiarskych záhradách je zakopaných približne 10 ton zlata.

Za prvý týždeň od vydania knihy bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej s názvom „Sloboda“ sa predalo viac než 200.000 kusov, čím sa v Nemecku stala najúspešnejšou knihou tohto roka. Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnila spoločnosť Media Control. V rozsiahlej publikácií opisuje bývalá kancelárka svojich 16 rokov na čele Nemecka, zdôrazňuje svoje rozhodnutie odmietnuť rýchly vstup Ukrajiny a Gruzínska do NATO, pretože podľa nej je ilúziou veriť, že by ich to ochránilo pred ruskou agresiou. Osobných postrehov je v knihe podľa prvých recenzií málo, nájdu sa tam však aj spomienky na Putinove mocenské hry, či na  schôdzky s americkými prezidentmi Obamom a Trumpom. Ak je v knihe niečo nejednoznačné, tak sebaspytovanie Angely Merkelovej, či mohla urobiť viac, aby zabránila Brexitu.

Na budúci rok si môžeme prezrieť jeden z najvzácnejších historických artefaktov na svete, na vlastné oči. Je ním podľa odhadu 25 až 29 tisíc rokov stará soška Věstonickej venuše, ktorá je uložená v trezore Moravského zemského múzea a vystavujú ju len v ojedinelých prípadoch. Naskytne sa nám na budúci rok pri príležitosti stého výročia objavenia Věstonickej venuše. Sošku si budeme môcť prezrieť od 18. júna do 5. októbra. Novinkou je, že na rozdiel od predchádzajúcich výstav, sošku tentoraz uvidíme zo všetkých strán. Spolu s Věstonickou venušou budú vystavené aj fragmenty ďalších venuší zo zbierky múzea. Súčasťou výstavy budú aj panely, ktoré nás oboznámia s prostredím, kde slávna venuša vznikla a k dispozícii budú aj výsledky  dôkladného skúmania tejto vzácnej sošky pomocou mikro – CT.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame