Alpy prišli za sto rokov o tretinu snehu. Ak to rozmeníme na drobné, niektoré miesta prišli aj o polovicu snehu. Viac nám o štúdií úbytku snehu v Alpách povie Rado Tomeš:
EUROSKOP
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Podľa štúdie Eurac Research z Bolzana, najvýraznejší úbytok snehu v Alpách začal v 80tych rokoch minulého storočia - a trvá až dodnes. Celkový pokles alpského snehu vyčíslili štatistici na 34%. Najviac snehu stratili miesta v nadmorskej výške pod 2 000 metrov a v južnejšie ležiacich oblastiach, teda v Taliansku, Slovinsku a v južnej časti rakúskych Álp. V severných Alpách, vo Švajčiarsku a v severnom Tirolsku bol pozorovaný úbytok 23 % percent a v juhozápadnej časti Álp to bola dokonca polovica. Tento vývoj nespôsobil nedostatok snehových zrážok, pretože tých v zime vo vysokých polohách, naopak, pribudlo. Problémom sú privysoké teploty - v juhozápadných a juhovýchodných oblastiach teploty stúpli už tak vysoko, že aj vo vyšších polohách len prší. Vedci zhromaždili dáta o snehových zrážkach a snehovej pokrývke zo 46 miest z celej oblasti Álp.
Slovom roku 2024 je podľa vedcov z Oxfordskej univerzity výraz „brain rot“ alebo hniloba mozgu. Termín označuje neoficiálny vedľajší účinok bezmyšlienkovej konzumácie vtipných alebo nezmyselných príspevkov na sociálnych sieťach. „Brain rot“ vyjadruje obavy z vplyvu nadmerného množstva nekvalitného online obsahu. Tento a minulý rok jeho použitie vzrástlo o 250 %. Výraz, ktorý sa spočiatku presadil medzi členmi generácií Z a Alfa, prenikol aj do väčšinovej populácie. Slovo roka vyhlasuje tím Oxford University Press, ktorý vydáva oxfordský slovník angličtiny. Podľa jeho definície „brain rot“ označuje predpokladané zhoršenie duševného alebo intelektuálneho stavu človeka najmä v dôsledku nadmernej konzumácie materiálu, ktorý je považovaný za triviálny alebo nenáročný.
V Miláne vystavujú približne 80 diel, ktoré polícia skonfiškovala talianskej mafii. Na výstave s názvom SalvArti môžete vidieť aj obrazy Salvadora Dalího, Andyho Warhola či Christa. Výstavu zorganizovala Talianska agentúra pre správu majetku s cieľom zabrániť, aby diela, ktoré majú byť vystavené, zostali pochované v sieťach organizovaného zločinu alebo v policajných skladoch. Agentúra organizuje aj aukcie vecí zločincov, medzi ktoré patria aj drahé autá či motocykle. Nehnuteľnosti mafiánov zasa bezplatne prideľuje verejným inštitúciám a neziskovým organizáciám. Okrem hodnotných obrazov si návštevník výstavy môže pozrieť aj videá, ako polícia zaisťuje diela, ktorými sa platilo pri obchodovaní s drogami a so zbraňami. Výstava SalvArti v milánskom Palazzo Reale je zadarmo a potrvá do 26. januára.