Nórsko postaví najdlhší podmorský tunel na svete. Stavba sa už začala a Nóri si už o pár rokov skrátia cestu pozdĺž krajinou o 11 hodín cestovania. Pokračuje Rado Tomeš:
EUROSKOP 21.12.2024
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Najdlhší podmorský tunel na svete povedie medzi ostrovmi na západe Nórska. Nadviaže na diaľnicu, vďaka čomu sa vodičom výrazne skráti cesta zo severu na juh krajiny. Tunel Boknafjord bude mať dĺžku takmer 27 kilometrov a stavajú ho v hĺbke 390 metrov. Základný kameň položili pred šiestimi rokmi, cena celej stavby je tri miliardy eur a tunel by sa mal spojazdniť v roku 2033. Jazda tunelom zaberie 35 minút a vďaka napojeniu komplexu na diaľnicu bude cesta z južného Kristiansandu do severného Trondheimu trvať o 11 hodín kratšie, pretože vodiči nebudú musieť sedemkrát prestupovať na trajekty medzi fjordmi.
V stredu záchranári vyslobodili taliansku jaskyniarku Ottaviu Piana, ktorá spadla z výšky piatich metrov pri skúmaní jaskyne Bueno Fonteno v provincii Bergamo. Na akcii sa podieľalo 160 záchranárov a technikov Ottavia do jaskynného systému spadla minulú sobotu a stalo sa jej to už druhýkrát – prvýkrát tam mala nehodu pred rokom a pol. Jaskyniarka v podzemí uviazla na 4 dni a z početných zlomenín, vrátane kostí tváre, sa bude liečiť niekoľko týždňov. 32-ročná Ottavia Piana, aj keď patrí k skúseným speleológom, sa údajne vyjadrila, že tretíkrát do nepreskúmaného jaskynného systému Bueno Fonteno už nepôjde.
Vyzerá to tak, že Franz Kafka je v kurze. Len nedávno dražili v Prahe jeho rukopisy a prvé vydania kníh za vyššie sumy ako sa očakávalo, tentoraz prekvapil na dražbe v New Yorku. Aukčná spoločnosť Bonhams predala jeho poznámku, ktorú napísal priateľovi zo školy do albumu za viac ako 56 tisíc dolárov pričom predajná cena sa očakávala v rozpätí 10 až 14 tisíc dolárov. Kafka mal vtedy len 14 rokov a napísal: „ Existuje príchod a odchod. Rozlúčka a často žiadne ďalšie stretnutie.“ Je to vlastne najranejšia zachovaná písomnosť slávneho spisovateľa. Dokument získala spoločnosť Bonhams od potomkov Kafkovho priateľa zo školy Huga Bergmanna.
Na snímke zverejnenej v stredu 18. decembra 2024 záchranná operácia jaskyniarky Ottavie Pianovej, ktorá uviazla v hlbokej jaskyni Bueno Fonteno neďaleko talianskeho Bergama. Záchranárom sa v stredu ráno podarilo vyslobodiť 32-ročnú taliansku jaskyniarku Ottaviu Pianovú, ktorá v sobotu počas skúmania doteraz neznámej časti jaskyne Abisso Bueno Fonteno na severe Talianska spadla a uviazla asi päť metrov pod zemou. Na záchrannej akcii neďaleko mesta Bergamo sa podieľalo viac než sto záchranárov a technikov a po vyslobodení ženu previezli helikoptérou do nemocnice. Pianová v dôsledku pádu utrpela viacero zlomenín na tvári, rebrách a kolene, informuje agentúra AP. Miesto, kde uviazla, sa nachádza asi štyri hodiny chôdze od vstupu do jaskyne. Záchranári použili na rozšírenie niektorých úzkych častí jaskyne výbušniny a umožnili tak prechod nosidlám, na ktorých Pianovú následne preniesli.