Hosť: Attila Kovács (religionista, odborník na Blízky východ; Univerzita Komenského v Bratislave).
Ďalšia kapitola vojny – tak odborníci opisujú obnovenie konfliktu v Sýrii. Povstalecké skupiny po roku príprav vnikli do najväčšieho mesta krajiny – Aleppa, podľa agentúry Reuters sa hneď v úvode bez výraznejšieho odporu dostali až do jeho centra. Spojenci prezidenta Bašára Asada sú pritom zamestnaní inými konfliktmi. Hizballáh tým v Libanone, Rusko na Ukrajine. Ani okolité krajiny nemajú na eskalácii eminentný záujem, Turecko nechce čeliť migračnej kríze, Izrael sa obáva použitia chemických zbraní a aj konfliktu pri jeho hraniciach. Sýrska vojna v minulosti navyše spôsobila problémy aj Európe – a to veľkou migračnou vlnou. V čom spočíva ďalšia kapitola konfliktu na Blízkom východe? A čo to znamená pre medzinárodné spoločenstvo?
Odpovieme v relácii K veci, s religionistom, odborníkom na Blízky východ Attilom Kovácsom z Univerzity Komenského v Bratislave.
K veci 04.12.2024
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Sýrski opoziční bojovníci zadržali opustenú muníciu sýrskej armády počas bojov v meste Chán Assubul, juhozápadne od Aleppa na severozápade Sýrie 3. decembra 2024. Povstalecké skupiny spustili ofenzívu proti sýrskej armáde na severozápade krajiny 27. novembra. Sily režimu prezidenta Bašára Asada, pre ktorého je Rusko najdôležitejším vojenským spojencom, v nedeľu podľa pozorovateľov stratili kontrolu nad mestom Aleppo.