Osudy Marty Lihotskej

Osudy Marty Lihotskej

Priateľstvá zo zeleného pekla

Písali sa temné 50. roky a ony sa dostali do takzvaného zeleného pekla, tak v tom čase prezývali politické väzenkyne želiezovské väzenie, kde sedeli so zlodejkami, vrahyňami a kriminálničkami.

Dnes už z pamätníčok ťažkých 50. rokov žije iba zopár, jednou z nich je aj 82-ročná pani Marta Lihotská. Keď ju uväznili, mala iba 25 rokov. Dôvodom boli kontakty s jej bratom Rudolfom Kobelom, ktorý v roku 1950 ušiel za železnú oponu cez rozvodnenú rieku Moravu, aby si splnil svoj sen a stal sa kňazom. Okrem toho sa stretávala aj s veriacimi priateľmi, čo sa v obdobia budovania svetlejších zajtrajškov rovnalo trestnému činu. Ona pri prvom súde dostala sedem rokov za velezradu, do väzenia bol odsúdený aj jej otec a mama dostala podmienku na dva roky.

Mladá Marta Lihotská však vo väzení spoznala svoju najlepšiu kamarátku, tiež politickú väzenkyňu Františku Muzikovú, s ktorou ich priateľstvo vydržalo dodnes. A po väzení sa zoznámila so sympatickým mladým mužom Stanislavom, ktorý bol rovnako politickým väzňom. Vyšiel z uránových baní a komunistických väzení v roku 1965 po takmer pätnástich rokoch. Práve spoločné osudy, čo prežili, ich nakoniec aj spojili a zostali spolu celý život.

Vypočujte si príbeh Marty Lihotskej - rozhovor s ňou i spomienky priamo v želiezovskom väzení, kam sa prišla pozrieť so svojimi priateľkami, českými a slovenskými politickými väzenkyňami.

Osudy Marty Lihotskej Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Fotografia: Politické väzenkyne z 50. rokov, rok 2010. Konfederácia politických väzňov: Peter Sandtner. Marta Lihotská na fotografii v strede, jej kamarátka Františka Muziková vpravo na kraji.

Autorka: Soňa Gyrfašová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame