Osudy generála Jozefa Martina Kristína

Osudy generála Jozefa Martina Kristína
O neoblomnom hrdinovi troch odbojov za slobodu


Hlavnou postavou našej najbližšej relácie bude celoživotný demokrat a bojovník proti neslobode a jeho príbeh je spojený so všetkými tromi odbojmi za slobodu. Slávny generál Jozef Martin Kristín preukázal neuveriteľnú silu vo všetkých zlomových momentoch 20. storočia. Veď už ako mladý patril k tým, ktorí stáli za vznikom prvej Československej republiky.

A tak sa mladý, vtedy ešte len 17-ročný chlapec z Nemšovej, prihlásil v Amerike, kam odišiel za prácou, do československých légii.

Otcove spomienky na československé légie. Chlapec z Nemšovej, ktorý odišiel do Ameriky za prácou, odtiaľ odišiel v roku 1917 dobrovoľne na fronty prvej svetovej vojny. Aby sa v légiach zapojil do boja za novú republiku. Armáda, ktorá existovala ešte pred samotným štátom.

„Musela to byť silná myšlienka,“ hovorí jeho syn Dušan, keď listuje starými dokumentami. Otec poznal osobne aj Milana Rastislava Štefánika. Po ťažkých bojoch, ktoré prežil ako československý legionár na francúzskom fronte, pomáhal budovať prvú Československú republiku, ktorú vybojovali. A nebál sa na jej obranu podniknúť, čo sa dalo. Spolu s priateľmi z légii napísali 14. marca 1939 ostrý list Slovenskému snemu, kde žiadali, aby nevyhlásili štát z vôle Hitlera.

Mladý dôstojník Jozef Martin Kristín sa potom ako odporca nacizmu vopred Nemcom, ktorým nechcel vydať vojenský materiál a slovenské zbrane. Za čo ho čoskoro čakal priam exemplárny trest.

Od Nemcov dostal trest smrti, po intervencii politikov Slovenského štátu zmenený na doživotie. Celú vojnu strávil ako politický väzeň ľudáckeho režimu vo väzení v Leopoldove.

No ani po vojne neprišli lepšie časy a po nástupe komunistov ho za jeho nesúhlas s ich politikou uväznili aj oni.

„Tieto listy písal mame ešte v čase, keď bol väznený za Slovenského štátu. A tu sú tie z časov komunizmu,“ otvára po rokoch s akousi opatrnosťou drevenú skrinku s desiatkami strán pán Dušan Kristín. Je to jedna z mála spomienok na jeho otca, generála Jozefa Martina Kristína, ktorý patril k najväčším osobnostiam odboja. Dodnes je však takmer zabudnutý.

Z listov číta so slzami v očiach dojemné vyznanie manželke a deťom. Jeho najmladšia dcéra Petra bola ešte v maminom brušku, keď ho zavreli prvýkrát ľudáci. O jedenásť rokov sa podobný scenár opakoval s komunistami. Ako politický väzeň komunistického režimu skončil otec piatich detí v komunistickom pracovnom tábore, kde bola jeho dennou prácou ťažká práca v bani.

A aj po prepustení bol človekom tretej kategórie, elitný vojak mohol robiť iba skladníka. No ani dve politické väzenia ho nezlomili.

Zostal stále rovnaký, tvrdohlavý, odpovedal jeho syn a vybral z drevenej skrinky list papiera. Otcov prejav z Bradla.

A neskôr patril k posledným československým legionárom, ktorí stáli v roku 1968 aj pri spomienke na generála Milana Rastislava Štefánika - aj jeho odkaz boli pre obe totality neželaný. Nebál sa. Hoci ho chceli ponížiť a urobili z neho robotníka. Sledovala ho Štátna bezpečnosť, ktorá robila problémy aj jeho najbližším. No on veril, že sa raz dožije toho, za čo bojoval.

Časov, ako bola demokracia prvej republiky. Zomrel v čase bezútešnej normalizácie v roku 1970, bolo to práve 24. apríla.

Ocenenia sa dočkal aspoň in memoriam, v roku 1990 ho preberali jeho deti z rúk prvého porevolučného demokratického prezidenta Václava Havla.

Dnes jeho rozsiahlu a unikátnu pozostalosť zachováva aj jeho syn Dušan. Keď o otcovi hovorí, občas má opäť v očiach slzy. Najmä keď vyberá dokumenty staré desiatky rokov. Vtedy stíchne. A so spomienkami mu pomáha aj jeho manželka Helena. „Bol to veľmi dobrý človek. Len na tých čestných ľudí sa dnes zabúda,“ hovorí nám.

Vypočujte si s nami príbeh jednej z najväčších osobnosti 20. storočia, a človeka, ktorý prežil so vztýčenou hlavou všetky jeho zlomy – na generála Jozefa Martina Kristína si spomieneme v rozprávaní jeho syna Dušana Milana Kristína, ktorého rozprávanie sme zachytili spoločne s Ústavom pamäti národa.

Práve syn Dušan dodnes uchováva otcovu vzácnu pozostalosť, ktorá hovorí o jeho príbehu svojou vlastnou rečou.

Osudy generála Jozefa Martina Kristína Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Kristín1.jpg

Galéria

Kristín1.jpg Kristín3.jpg Kristín2.jpg Kristín5.jpg Kristín4.jpg
Fotografie: Rodinný archív rodiny Kristínovcov

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame