102010030940;hoff;vlm hrhovske nespustnute pody 1 RV Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Významné lesnícke miesta vyhlasujú Lesy Slovenskej republiky už od roku 2007. Patria medzi ne aj Hrhovské (ne)spustnuté pôdy, ktoré kedysi spustnuté veru boli. Ide o úbočie pod planinou Horný vrch, ktorý je dnes súčasťou národného parku Slovenský kras. Kedysi ľudia odlesnením a pasením priestor narušili; voda, dážď a vietor dielo dokončili a tak veľké úbočie zostalo bez stromov. Lesníci sa v minulom storočí rozhodli veľkú plochu zalesniť. Nebolo to jednoduché: veď ako do krasového územia vrátiť najprv zem a potom stromy? Pri informačnej tabuli Významného lesníckeho miesta na okraji Hrhova som sa o tom rozprávala s pracovníčkou Lesníckeho a drevárskeho múzea Tatianou Figurovou a riaditeľom odštepného závodu v Rožňave Štefanom Zubrickým. Ako sme už počuli, na niektorých miestach použili aj dynamit, aby v skalách urobili priehlbiny, v ktorých sa mohla udržať zem:
102010030950;hoff;vlm hrhovske nespustnute pody 2 RV Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Ak zájdete k informačnej tabuli Významného lesníckeho miesta na okraji Hrhova, zastavte sa aj v obci. Priamo medzi domami tam nájdete 14-metrový vodopád, ktorý vytvorila voda a travertín. Vedľa si môžete posedieť, pozrieť sa na travertín aj zblízka a tiež si prečítať informácie o vodopáde.
Texty k foto (Autorka: Sylvia Hoffmannová):
Snímka 1 - Na Významné lesnícke miesto upozorňuje informačná tabuľa. Na fotografiách si môžete porovnať, ako svah nad Hrhovom vyzeral kedysi a dnes.
Snímka 2 - Tmavozelený pás na úpätí svahu, to sú borovice čierne, ktoré lesníci vysadili na spustnutých pôdach v polovici 20. storočia.
Snímka 3 - Vedľa informačnej tabule meandruje potok.
Snímka 4 - Kým prídete k travertínovému vodopádu za domami Hrhova, najprv sa o ňom dozviete viac z informačnej tabule.
Snímky 6-8 - Vodopád v Hrhove a jeho upravené okolie. Na travertín sa tam môžete pozrieť aj zblízka.