Magurský zlatý chodník (Náučný chodník nad Magurkou)

Magurský zlatý chodník (Náučný chodník nad Magurkou)

Osada Magurka na severnej strane Nízkych Tatier pod Zámostskou hoľou je dobrou zastávkou pre turistov a cyklistov. Kedysi v nej vládol čulý ruch vďaka baniam. Ich históriu približuje nový náučný chodník, ktorý vznikol vďaka Občianskemu združeniu Priatelia Magurky, vďaka rovnomennej chate a obci Partizánska Ľupča, v katastri ktorej Magurka je. Na chodník sme sa vybrali s Petrou Jurečkovou a Miroslavom Melušom zo spomínaného občianskeho združenia. Najprv nás cez les okrem značiek viedla aj stará cesta. Poriadne stará:

Magurský zlatý chodník 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Modro značený turistický chodník z horskej osady Magurka do sedla Latiborskej hole na hrebeni Nízkych Tatier existuje už roky. Ale turisti doteraz nevedeli, že neďaleko chodníka nájdu stopy po dávnej banskej činnosti. Teraz sa môžu na ne pozrieť, keďže túto jeseň pribudol na trase náučný chodník aj s vyznačenými odbočkami. Prešli sme si ich s Miroslavom Melušom a Petrou Jurečkovou z občianskeho združenia Priatelia Magurky. Posledná odbočka pred výstupom na hrebeň nás nasmerovala k štôlni Ritterstein, kde sú zachované aj zvyšky inej stavby:

Magurský zlatý chodník 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Okruh náučného Magurského zlatého chodníka meria necelých 9 kilometrov, prevýšenie predstavuje 500 metrov hore a rovnako 500 metrov aj dole. Na chodníku je spolu 10 informačných tabúľ. Náučný chodník má veľkú výhodu: je to okruh, ktorý sa začína i končí v osade Magurka.

Texty k foto (Autorka: Sylvia Hoffmannová):

Snímka 1 - Náučný chodník v úvodných partiách kopíruje žltú i modrú turistickú značku. Na chodníku nájdete niekoľko odbočiek k stopám baníckej minulosti. Najnižšie položenou bola štôlňa Russeger.

Snímka 2 - Bývalá bašovňa.

Snímka 3 - Tu treba odbočiť doprava, náučný chodník pokračuje po modrej značke. Po žltej sa budete vracať z hrebeňa Nízkych Tatier.

Snímka 4 - Z bývalej banskej cesty sa už ponúkajú výhľady. Výrazný kopec v strede snímky je Salatín (v Nízkych Tatrách).

Snímka 5 - Zlato vidíte aj na vlastné oči: Na mnohokrát zväčšených snímkach, robených pod mikroskopom.

Snímka 6 - Schéma štôlní nad Magurkou.

Snímka 7 - Petra Jurečková pózuje pri múriku, ktorý ešte za čias baníkov chránil cestu pred zosuvom.

Snímka 8 - Múry baníckeho vodovodu pri štôlni Ritterstein.

Snímka 9 - Na hrane haldy pri štôlni Ritterstein s Miroslavom Melušom a Petrou Jurečkovou.

Snímka 10 - Vrátili sme sa od Ritterstein štôlne. Na hrebeň Nízkych Tatier do sedla Latiborskej hole musíme kráčať ešte 40 minút. To je jediný úsek náučného chodníka s prudším stúpaním.

Snímka 11 - Pri stúpaní obdivujeme okolie; Liptovská kotlina je ponorená v inverzii.

Snímky 12-14 - Na hrebeni Nízkych Tatier v sedle Latiborskej hole nás čakali takéto ľadové útvary.

Snímky 15-17 - Na hrebeni Nízkych Tatier prechádzame len do sedla Zámostskej hole.

Snímka 18 - Sme na hrebeni Nízkych Tatier, teda na Ceste hrdinov SNP (červená značka). V sedle Zámostskej hole nás šípka náučného chodníka smeruje na žltú značku, ktorou sa vrátime späť do Magurky.

Galéria

Snímka 1.jpg Snímka 2.jpg Snímka 3.jpg Snímka 4.jpg Snímka 5.jpg Snímka 6.jpg Snímka 7.jpg Snímka 8.jpg Snímka 9.jpg Snímka 10.jpg Snímka 11.jpg Snímka 12.jpg Snímka 13.jpg Snímka 14.jpg Snímka 15.jpg Snímka 16.jpg Snímka 17.jpg Snímka 18.jpg
Autorka a foto: Sylvia Hoffmannová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame