Zimný výstup na Slemä
Je to kopec, z ktorého nie je kruhový výhľad, no cestou hore sú výhľady neskutočné. Je to kopec, ktorého sa dotkla povstalecká história. Nie je v hlavnom hrebeni a hore sa dá vyjsť z viacerých smerov. Ešte jedna výhoda v čase krátkych dní: túru zvládnete za vidna. Hoci terén nie je náročný, pribaľte si do batohu retiazkové naťahovacie mačky; po tvrdom či zľadovatenom snehu sa vám pôjde ľahšie.
A teraz už vykročme z Liptovskej Porúbke spolu s odbornou lesnou hospodárkou tamojšieho urbáru Máriou Chválovou a predsedom urbáru Miroslavom Haluškom:
Zimný výstup na Slemä 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Slemä je kopec v Nízkych Tatrách s výškou nad 1500 metrov. Kombináciou značiek rôznej farby sa môžete dostať hore z Jánskej doliny, od Malužinej a tiež z Liptovskej Porúbky. Ešte dole v urbárskej kancelárii som videla mapu s urbárskymi pozemkami. Bola som prekvapená, že sú aj v závere Jánskej doliny pod Ďumbierom. Traduje sa historka, ako sa tie lesy dostali do liptovsko-porubského urbáru; Mirko to spomenul cestou hore:
Zimný výstup na Slemä 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Texty k foto (Autorka: Sylvia Hoffmannová):
Snímka 1 - V závere Brtkovičnej doliny ešte nebol sneh, len silná námraza.
Snímka 2 - Pohľad z miesta, kde chodník odbočuje z lesnej cesty: Západné a Vysoké Tatry s Kriváňom. (Porovnaj fotografiu so snímkou č.11)
Snímka 3 - Výhľad na Západné Tatry: uprostred Baranec, napravo od neho hrebeň Otrhancov, Klin a Bystrá.
Snímka 4 - Od tejto lavičky je krásny výhľad. Lavičiek nájdete na trase viac, postaralo sa o ne OZ Porubčania.
Snímka 5 - Biele kráľovstvo na turistickom chodníku.
Snímka 6 - Ešte chvíľu a sme pri troskách lietadla.
Snímky 7-8 - Trosky lietadla, ktorá spadlo na vrchu Slemä počas Slovenského národného povstania 13.10.1944.
Snímka 9 - Vrchol Slemä je pietnym miestom.
Snímka 10 - Keby bolo pekne, tak tu by sme videli hrebeň Nízkych Tatier.
Snímka 11 - Pri návrate dole už obloha vyzeralo celkom ináč, ako keď sme kráčali hore. (Porovnaj so snímkou č. 2)
Snímka 12 - Dnešnými sprievodcami v Rádiovíkende boli: Odborná lesná hospodárka Mária Chválová a predseda urbáru v Liptovskej Porúbke Miroslav Haluška.