Turistika v katastri Vysokej nad Kysucou je malebná a trochu i dobrodružná. Pretože okrem turistických značiek tam natrafíte na množstvo lesných ciest. S dobrou mapou si tak môžete naplánovať okruhy podľa toho, koľko kilometrov chcete prejsť, čo chcete vidieť, koľko času máte. Napríklad: odvezte sa autom cez Nižný a Vyšný Kelčov do sedla Príslop, tam zaparkujte a pustite sa po červenej značke do osady Zátoka. Spolu s Emílou Beňovou pri tom počúvame predsedu Klubu turistov z Vysokej nad Kysucou Antona Opiala. Koľkože osád a samôt má jeho obec?
V Rádiovíkende sa dnes pohybujeme v Turzovskej vrchovine v katastri obce Vysoká nad Kysucou. Dajú sa tam nachodiť pekné kilometre, pretože chotár obce je rozsiahly. S Emíliou Beňovou a predsedom tamojšieho Klubu turistov Antonom Opialom sme sa vybrali na hranicu s Českou republikou; cestou sme prechádzali cez malebné osady a popri samotách. Ľudia si kedysi hľadali domov vysoko v kopcoch, ďaleko od dnešného centra obce:
Z kopca Bobek sme sa vrátili po červenej značke do osady Ulčáky a potom pokračovali po červenej, ktorá vedie po štátnej hranici. Potrebovali sme sa dostať k autu, ktoré sme nechali v sedle Príslop – pomohla nám lesná cesta, ktorá z hranice odbočuje na slovenskú stranu.
Fotografie:
Snímky 1-2: Nápad predsedu Klubu turistov vo Vysokej nad Kysucou Antona Opiala. Aj keď na miestne názvy osád a samôt sa pomaly zabúda, takto zostanú zachované.
Snímky 3-5: Väčšina domov na samotách alebo v osadách má upravené okolie, no nájde sa aj dvor s vysokou trávou.
Snímka 6: Starý hraničný kameň, „H“ znamená prvé písmeno starého maďarského názvu Vysokej and Kysucou.
Snímka 7: Hraničný kameň spred 100 rokov na slovensko-českej hranici.
Snímka 8-9: Výhľady z kopca Bobek na hrebeni Turzovskej vrchoviny.
Snímka 10: Letná lúka.
Snímka 11: Pohľad sponad sedla Príslop na osadu Zátoka.