Z Kúpeľov Lúčky sa môžete vybrať po viacerých turistických značkách. Jedna vás dovedie na Choč, druhá do obce Kalameny a odtiaľ na starý Liptovský hrad. Ale ak sa chcete len poprechádzať, mám pre vás iný tip: náučný chodník. Nenájdete na ňom tradičné informačné tabule o faune, flóre a histórii obce. Je to totiž Náučný chodník umelcov. Vybrané osobnosti pripomínajú lavičky a jeden altánok. Práve altánok bol prvou zastávkou, keď sme sa vybrali na chodník s Petrou Mihokovou z občianskeho združenia Slnkotvor a s Petrom Mičkom z Kúpeľov Lúčky. V altánku sme si prezerali fotografie, ktoré sa týkajú jednej z osobností.
Náučný chodník umelcov v Lúčkach (A) Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Náučný chodník umelcov sa začína neďaleko kúpeľného domu Choč. Chodník má dva okruhy po 1,5 kilometri, takže naozaj je to prechádzka. I keď trošku do kopca musíte kráčať, ak sa chcete dostať k lavičke na najvyššom bode chodníka.
Náučný chodník umelcov v Lúčkach (B) Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Lavička Mateja Bela už nie je súčasťou Náučného chodníka umelcov, ale tiež stojí za to. A keď už budete v Lúčkach, zastavte sa aj pri tamojšom travertínovom vodopáde. Je naozaj jedinečný.
Texty k foto (Autorka: Sylvia Hoffmannová):
Snímka 1 – Z úvodnej tabule chodníka sa dozviete, čo vás čaká: aká trasa a aké osobnosti si na nej pripomeniete.
Snímka 2 – Z altánku Milana Michala Harminca nad kúpeľmi máte výhľad na Nízke Tatry, aj s informáciou, aké kopce vidíte.
Snímka 3 – Vo vnútri altánku Milana Michala Harminca nájdete fotografie jeho stavieb.
Snímka 4 – Lavička, venovaná Andrejovi Plávkovi.
Snímka 5 – Pohľad na Lúčky a Nízke Tatry z najvyššie bodu chodníka – od lavičky Tadeáša Salvu.
Snímka 6 – Lavička Tadeáša Salvu.
Snímka 7 – Lavička, venovaná chýrnemu huslistovi Jožkovi Piťovi.