Na Demänovskej hore s kynológom HZS a Hektorom
(po návrate z Turecka)
V horách môžeme stretnúť záchranárov rôzneho druhu: profesionálov aj dobrovoľníkov; ďalej napríklad špecialistov na lavíny, na záchranu v jaskyniach, leteckých záchranárov. A ešte aj kynológov – práve medzi nich patrí Jakub Filipko z Oblastného strediska Horskej záchrannej služby Nízke Tatry. Keď sme sa stretli v ústí Demänovskej doliny, bol s nami ešte tretí tvor, tretia osobnosť:
Na Demänovskej hore s kynológom HZS a Hektorom Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Slovenskí hasiči a horskí záchranári počas misie v Turecku po zemetrasení našli v ruinách 11 živých osôb, z toho 10 sa podarilo zachrániť. Okrem toho dlhé hodiny pracovali na vyslobodzovaní chlapca, ktorého našiel maďarský tím. Keď odchádzali, vyzeralo to beznádejne: chlapec síce žil, ale nebolo možné ho z ruín vytiahnuť. Až po návrate domov dostali informácie, že sa to podarilo.
A ešte praktická informácia: Trasa z autokempingu Bystrina po žltej značke na Demänovskú horu trvá necelé 2 hodiny, na štyroch kilometroch vás čaká prevýšenie 560 metrov.
Texty k foto (autorka: Sylvia Hoffmannová):
Snímky 1-2 – Odpočívadlo s vyhliadkou na Pavčinu Lehotu.
Snímka 3 – My sme síce pod mrakmi, ale v Západných Tatrách svieti slnko.
Snímky 4-5 – V nižších partiách sú už jarné podmienky, ale čím vyššie ideme, tým snehu pribúda.
Snímka 6 – Odbočujeme k vrcholu Demänovskej hory. Žltá značka by nás priviedla až do Demänovského sedla na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier.
Snímka 7 – Demänovská hora je zaujímavá aj z archeologického hľadiska.
Snímka 8 – Horský záchranár z Oblastného strediska Horskej záchrannej služby Nízke Tatry Jakub Filipko a jeho záchranársky pes Hector na vrchole Demänovskej hory.
Snímky 9-10 – Výhľad z Demänovskej hory sa môže rýchlo meniť. Pohľad na Liptovský Mikuláš, vzadu Západné Tatry. Vľavo vedľa batoha (na snímke č. 9) Liptovská Mara.