(zo stretnutia seniorov HS)
Keď na turistickom chodníku zakopnete o kameň, ale ustojíte pád, možno vám blysne hlavou: „Uf, toto bol len-len, musím si dávať pozor, lebo ináč budú mať so mnou robotu horskí záchranári.“ Viete, ako dlho nám pomáhajú? Počiatky záchrannej služby môžeme hľadať už v Uhorskom karpatskom spolku, od založenia ktorého uplynulo vlani 150 rokov. Po vzniku Československa sa postupne objavovali záchranárske služby v jednotlivých pohoriach. Potom spomeňme rok 1954, keď ustanovili celoštátnu organizáciu: Horskú službu Československého zväzu telesnej výchovy. Odvtedy uplynulo 70 rokov. Práve toto výročie si pripomenuli seniori Horskej služby na tradičnom stretnutí. Tento rok bolo v Roháčoch. Záchranári, ktorí pred rokmi pomáhali ľuďom v horách, si za tri dni pozreli skanzen nad Zubercom, dostali sa na Ťatliakovu chatu i na hornú stanicu lanovky v Spálenej. Pozreli si tiež prácu svojich nasledovníkov - súčasných profesionálnych horských záchranárov. Pod Vápennou skalou (familiárne Vápenkou) som sledovala dianie spolu s deťmi zo základnej školy v Zuberci a tiež s predsedom Klubu seniorov Horskej služby Západné Tatry Stanislavom Jandurom a jeho tajomníkom Milanom Miklášom.
Záchrana v horách kedysi a dnes Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ak chcete vidieť, s čím a ako pracujú súčasní horskí záchranári, tak dávam do vašej pozornosti, že v sobotu 5.10.2024 chystajú Deň horskej záchrannej služby. Bude na Málinnom brde-Halinách. Záchranári predvedú prácu s dronom, ukážky kynológie, záchranu v skalnej stene, speleo záchranu, evakuáciu z lanovky i leteckú záchranu. Začiatok je o 10,00 hod.
Texty k foto (autor snímok: Braňo Potoček)
Snímka 1 – Účastníci stretnutia seniorov Horskej služby pod Vápennou skalou.
Snímka 2 – O ukážky práce súčasných profesionálnych záchranárov bol záujem.
Snímky 3-5 – Ukážky práce horských záchranárov: záchrana v skalnej stene, záchrana v jaskyni (treba si predstaviť, že táto ukážka sa deje v priepasti) a záchrana so psom.