Za pravlasť kávy sa považujú krajiny ako Keňa a Etiópia. Aj teraz tam kávovníky nájdete rásť voľne v prírode. Prvé zmienky o účinkoch kávových bobúľ siahajú do 9. storočia nášho letopočtu do oblasti Orientu. No a my si tento týždeň povieme, ako si pripraviť dobrú kávu doma. Dnes začíname, slovo má Eva Pribylincová.
Káva 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Najznámejšia legenda o objavení kávy spomína istého pastiera, ktorý v horách Jemenu pásol kozy a spozoroval, že keď sa najedli červených bobúľ z kríkov neznámej rastliny, boli veselé a čulé. Opát tamojšieho kláštora sa rozhodol červené bobule vyskúšať a uvaril z nich nápoj pre rehoľníkov. Tí vraj nemali problém bdieť v modlitbách celé noci. A my vás teraz pozývame na jednu popoludňajšiu domácu. Pokračuje Eva Pribylincová.
Káva 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Viete, čo je to kávový pás? Je to pás, ktorý sa rozprestiera medzi 23. severnou a 25. južnou rovnobežkou našej zemegule, pričom Brazília, Vietnam, Kolumbia, či Indonézia, predstavujú len zlomok z celkového počtu viac ako 50 krajín vyvážajúcich kávu. Dnes si doprajeme kávu aj z profesionálneho kávovaru, pokračuje Eva Pribylincova.
Káva 3 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Svetový ročný objem zberu je asi 6 miliónov ton surovej kávy. Denne sa vo svete vypijú priemerne 2 miliardy šálok kávy, a tak sa tento mok stal druhým najvýnosnejším obchodným artiklom na svete - hneď po rope. S kávou dnes začíname v Paríži, slovo má Eva Pribylincová.
Káva 4 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vymyslel ju - ako inak taliansky inžinier a rozšírila sa do celého sveta. Malá kanvička na varenie kávy, ktorá sa považuje za symbol talianskej kávovej kultúry. Na záver týždňa vás teda Eva Pribylincová pozýva na mocca kávu z koťoga.
Káva 5
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.