MS vo futbale 2022
MS vo futbale 2022

S Jamesákmi na Ihle v Ostrve

Lezeckých terénov a oficiálnych lezeckých oblastí je na Slovensku veľa. Ale ak máme hovoriť o histórii horolezectva, tak musíme začať vo Vysokých Tatrách. Práve tam vznikla myšlienka založiť horolezecký spolok James, ktorý v auguste oslávi svoju storočnicu. Keď sme s predsedom Jamesu Antonom Pacekom a špičkovým horolezcom a slovenským reprezentantom Jozefom Krištoffym vyrážali z Popradského plesa do sedla Ostrvy, vedela som, že sa budeme rozprávať aj o histórii; popri tom sme smerovali na Ihlu v Ostrve. Zo sedla pod Ostrvou sme teda odbočili a Jozef na jednom mieste preskákal po balvanoch na okraj.

102106260940;hoff;james ihla ostrva 1 RV Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Slovenský horolezecký spolok JAMES je národným športovým zväzom, ktorý zastrešuje horolezectvo a športové lezenie. Športové lezenie bude teraz prvýkrát aj na olympiáde, my však svojich zástupcov v tejto disciplíne nebudeme mať. V budúcnosti sa to hádam zmení.

James si v auguste pripomenie slávnu minulosť, spolok totiž oslávi 100 rokov existencie. Pri tej príležitosti sa uskutoční Tradičný horolezecký týždeň vo veľkom štýle, teda s množstvom stretnutí, besied, prezentácií. Nebude chýbať ani lezenie, samozrejme. To máme na pláne aj teraz: s predsedom Jamesu Antonom Pacekom a aktívnym horolezcom Jozefom Krištoffym sme vyliezli na Ihlu s Ostrve; ako hovoria, je to ľahký výstup:

102106260950;hoff;james ihla ostrva 2 RV Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Ešte treba dodať, že podľa Návštevného poriadku Tatranského národného parku nemôžeme vstupovať do terénu mimo značkovaných chodníkov. Horolezci, organizovaní v horolezeckých zväzoch, majú však výnimku a na vyhradených miestach môžu liezť.

Texty k foto (Autorka: Sylvia Hoffmannová):

Snímky 1-2 - Jar pri Popradskom plese (19.6.2021)

Snímka 3 - Pohľad od Popradského plesa do sedla Ostrvy; prvá časť našej túry vedie po červenej turistickej značke.

Snímka 4 - Ako stúpame, otvára sa výhľad do Mengusovskej doliny, na hrebeň Bášt so Satanom (vľavo), Kôprovský štít (v strede) a Popradský hrebeň (vpravo).

Snímka 5 - Jozef Krištoffy trochu zbehol dole, aby sa pozrel, ako sa najľahšie priblížime k Ihle v Ostrve.

Snímky 6-7 - Pohľad na Ihlu v Ostrve.

Snímka 8 - Najprv nás čaká cesta dole týmto kútom.

Snímky 9-10 - Výstup na Ihlu v Ostrve.

Snímka 11 - Anton Pacek na Ihle v Ostrve.

Snímka 12 - Pohľad z Ihly v Ostrve do Mengusovskej doliny.

Snímka 13 - Pohľad z Ihly v Ostrve na dvojvrchol Vysokej, vpravo od neho je Dračí štít, vľavo Ťažký štít. Viac vpravo je Ganek, Rumanov štít a Zlobivá, viac vľavo Popradský hrebeň a Kôpky.

Snímka 14-15 - Zľaňujeme z Ihly.

Snímka 16 - Pohľad na Ostrvu z terasy Horského hotela Popradské pleso. Ihlu vidno na horizonte približne v strede snímky.

Autorka a foto: Sylvia Hoffmannová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame