Jánska dolina v Nízkych Tatrách, to je samá jaskyňa. Verejnosti je prístupná jedna: Stanišovská. Ale dnes vás zoberieme do jaskýň, kde sa človek dostane len so speleológmi. V tomto prípade s Petrom Holúbekom, Dušanom Jančovičom a Jánom Vajsom. Po krátkom stúpaní sa dostávame pod veľký kamenný portál jaskyne Viecha, o ktorej ľudia vedeli už dávno. Možno veľmi dávno.
Jánska dolina 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Jánska dolina je pre jaskyniarov zaujímavá. Stretáva sa tam žulový masív Nízkych Tatier s vápencom; a keď k tomu prirátame vodu, tak pod zemou vznikne krása nevídaná. Doslova nevídaná, lebo mnohé priestory ešte len čakajú na objavenie. Jaskyniari s úsmevom hovoria, že v Jánskej doline je 100 lokalít, kde môže pracovať 100 speleologických skupín 100 rokov. Aj jaskyňa Samova diera ešte ukrýva tajomstvá; v podzemí sa ocitneme s jaskyniarmi Jánom Vajsom, Petrom Holúbekom a Dušanom Jančovičom.
Jánska dolina 2
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ale v skutočnosti to každý neskúsi, veď plaziť sa cez tesné chodby, to nie je pre každého. Našťastie krásy podzemia môžeme obdivovať v sprístupnených jaskyniach. Napríklad hneď vo vedľajšej doline - v Demänovskej jaskyni Slobody, od objavenia ktorej uplynulo začiatkom augusta rovných 100 rokov.
Snímka 1 - Jaskyňa Viecha má veľký kamenný portál. Jaskyniari (zľava) Ján Vajs, Peter Holúbek, Dušan Jančovič
Snímka 2 - Vo Vieche nahrávame s Jánom Vajsom.
Snímka 3 - Vchádzame do jaskyne Samova diera.
Snímka 4 - Výstup z jaskyne Samova diera, Dušan Jančovič.
Snímky 5 - 6 - Takto sa treba plaziť von z jaskyne Samova diera.
(autor: Ján Vajs - snímky č. 3-6; Peter Holúbek - snímka č. 2, Sylvia Hoffmannová - snímka č 1.)